Style Switcher

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

login menu

Cena węgla energetycznego w portach ARA na początku lipca 2017r. przebiła barierę 80 USD/t.

Nowy tydzień przyniósł w portach ARA cenowe rekordy. Indeks DES ARA, przedstawiający cenę węgla energetycznego, importowanego drogą morską do krajów Europy Zachodniej i Północnej przez porty Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia, w poniedziałek 3 lipca 2017r. przebił barierę 80 USD/t osiągając poziom 81 USD/t. Indeks DES ARA poprawił tym samym swój wynik z piątku o 1,5%.

Tak dobre notowania ostatnio obserwowane były ponad 4 miesiące temu, kiedy to w połowie lutego 2017r. wartość indeksu również oscylował w okolicach 80 USD/t. Jednak dla okresu zimowego wartość taka jest typowa (nie biorąc pod uwagę oczywiście okresu dekoniunktury). W porównaniu do notowania z 3 lipca 2016r. obecna wartość jest o ponad 41% wyższa, a w odniesieniu do notowania z 3 lipca 2015r. wyższa o 35,9%. Poziom ponad 80 USD/t w lipcu rzadko gościł w ostatnich latach w portach ARA.
Przebicie bariery cenowej 80 USD/t o tej porze roku jest dla rynku pewnym zaskoczeniem, zwłaszcza, że węgiel w Europie od wielu lat nie ma generalnie dobrych notowań. DES ARA jednak sukcesywnie od pięciu tygodni poprawiał swój średniotygodniowy wynik, kończąc poprzedni tydzień na poziomie 79,81 USD/t, czyli wynikiem o 0,3% lepszym niż tydzień wcześniej. Cały czerwiec zakończył się dla wskaźnika również wielkim sukcesem. Średnio w czerwcu za tonę węgla o kaloryczności 6000 kcal/kg i zawartości siarki poniżej 1%, trzeba było zapłacić 78,64 USD, czyli o prawie 4,5 USD więcej niż miesiąc wcześniej (wzrost ceny o 6% mdm).

Niestety tak dobre wyniki nie przekładają się na pozostałe indeksy węglowe publikowane przez platformę GlobalCoal. Wartości indeksów FOB NEWC i FOB RB obniżyły swe wartości zarówno w ujęciu dziennym, jak i tygodniowym. W porcie Newcastle w Australii, jednym z głównych węzłów handlowych ekspediujące węgiel na rynki międzynarodowe, w poniedziałek 3 lipca trzeba było zapłacić 79,60 USD za tonę węgla, a to o 3,5% mniej niż dzień wcześniej. Natomiast indeks FOB RB, według którego handluje się w porcie Richards Bay w RPA, obniżył swój poniedziałkowy wynik o 1,5%, osiągając poziom 76,81 USD/t.