Style Switcher

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

login menu

Ceny spot węgla koksowego typu hard najwyższe od maja 2013r.

Wrzesień na międzynarodowym rynku węgla zaznaczył się wyjątkowo dużą aktywnością, szczególnie ze strony nabywców z rejonu Azja-Pacyfik, głównie Chin, których zwiększony popyt na zakup wszystkich gatunków węgla przyczynił się nie tylko do znacznego wzrostu cen ale i ograniczenia podaży na międzynarodowym rynku węgla. Jednocześnie wraz ze wzrostem cen, zwiększyła się rozpiętość benchmarków pomiędzy trzema głównymi terminalami węglowymi. Największy dysonans cenowy wystąpił pomiędzy europejskimi portami Amsterdam Rotterdam Antwerpia, a australijskimi portami Newcastle i wyniósł aż 10USD/t.
Sytuacja w europejskich portach ARA determinowana była z jednej strony ograniczeniem dostaw z Kolumbii, wskutek restrykcji nałożonych na eksporterów w okresie 27-30 sierpnia z tytułu przekroczenia limitów zanieczyszczeń, a z drugiej zakłóceniami dostaw z Rosji w wyniku problemów z dostępnością wagonów służących do transportu węgla. Dodatkowym czynnikiem był spadek zapasów w portach ARA, który zatrzymał się na poziomie 2,7 mln ton wobec 3,4 mln w roku ubiegłym. Wskutek ograniczenia podaży europejskie ceny węgla umacniały się przez cały miesiąc, osiągając na dzień 30 września poziom 68,96USD/t a więc aż o 14,6% wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Z kolei ceny spot w RPA, w wyniku wzrostowej tendencji na przestrzeni całego miesiąca zwiększyły się o 9,2% wobec notowań z początku września. Na dzień 30 września cena węgla w porcie Richards Bay wyniosła 71,85USD/t. Z terminalu RB wysłano 5,6 mln ton, przy średniej cenie FOB na poziomie 65,92USD/t. Tymczasem w analogicznym okresie w roku ubiegłym z terminalu RB wysłano 6,53 mln ton przy średniej miesięcznej cenie FOB niższej o 10USD/t. Spadek zamówień spowodowany jest mniejszym popytem ze strony Indii czy Pakistanu, dla których węgiel z RPA, mimo właściwych parametrów jest nadal za drogi. W związku z czym nabywcy z południowej Azji dokonują zakupów niskogatunkowego węgla w Indonezji.
Australijski benchmark cenowy NEWC, na skutek zwiększonego zapotrzebowania ze strony Chin odnotował największa dynamikę wzrostu (o 14,6%) wobec notowań z początku miesiąca i na dzień 30 września wyniósł 78,95USD/t. Chiny, które w rezultacie decyzji ograniczającej produkcję krajowego surowca przy jednoczesnym wzroście popytu, odnotowały najwyższy poziom importu od dwudziestu miesięcy. Wyniósł on 26,59 mln ton. Import węgla do Chin w sierpniu, był o 52% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Do znacząco większego popytu przyczynił się głównie wzrost produkcji energii na skutek zwiększonej pracy urządzeń klimatyzacyjnych w okresie letnim, co przełożyło się na zwiększoną konsumpcję węgla. Jednocześnie, obowiązujący prawie do końca sierpnia nakaz ograniczenia krajowej produkcji spowodował, że w okresie styczeń-sierpień zmalała ona do 2,18 mld ton a więc aż o 10,2% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Według danych rządowych cel ograniczenia produkcji nałożony na chińskich producentów węgla został zrealizowany w 60%. Ponadto, przewidywany wzrost cen spowodował, że chińskie elektrownie systematycznie zwiększały zakupy, a część odbiorców rezerwowała już dostawy na październik i listopad. Takie działania wywołały niepokój wśród chińskich producentów energii, którzy w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na rynku, poszukiwali sposobów zwiększenia podaży. 30 września rząd w Pekinie wyraził zgodę na zwiększenie krajowej produkcji dla 74 kopalń, w okresie październik-grudzień, co ich zdaniem, spowoduje 20% wzrost krajowej produkcji do 500 tys. ton/dobę w kopalniach, których zdolności oszacowano na około 1 mld ton/rok.

Po pięcioletnim okresie spadków, ze zwiększoną dynamiką, odbijają się ceny węgla koksowego, na który popyt wspierany jest rosnącą produkcją stali w Chinach. Dodatkowo ograniczenie wydobycia działa na korzyść cen spot węgla koksowego, które wzrosły ponad dwukrotnie w tym roku, bardziej niż ceny energii czy metali. Cena spot węgla koksowego typu hard wyniosła 152,20 USD/t w dniu 6 września i był to najwyższy poziom od maja 2013r. Jednocześnie ceny spot przewyższyły cenę kontraktową na trzeci kwartał wynoszącą 92,50USD/t. Cena kontraktowa, która jest uzgadniana pomiędzy japońskimi producentami stali a sprzedawcami węgla jest na niższym poziomie niż cena spot, bowiem na IV kwartał ma wynieść 100 $/t, co będzie najwyższym poziomem od połowy roku 2015 i trzecim kolejnym kwartałem wzrostu ceny kontraktowej.
Jednak zdaniem analityków mimo, iż ceny węgla wzrosły o ponad 90% w tym roku, oczekuje się, że ceny spadną z powodu spowolnienia w Chinach i łagodzenia problemów z podażą . Przewiduje się, ze cena spot wyniesie średnio 95USD/t.