Style Switcher

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

login menu

Międzynarodowy Rynek Węgla w czerwcu 2023 r.

Międzynarodowy rynek węgla w czerwcu cechował się spadkiem cen węgla energetycznego do poziomów nienotowanych od wielu miesięcy.

Główną przyczyną tego zjawiska był słabnący popyt wynikający z dużej ilości zapasów zgromadzonych przez głównych uczestników rynku jak również spadające ceny skroplonego gazu ziemnego.

Jak podaje serwis Reuters spadki odnotowały wszystkie główne gatunki węgla pochodzące zarówno od producentów z Indonezji jak i Australii. Jedynie ceny surowca pochodzącego z Republiki Południowej Afryki odnotowały niewielki wzrost w połowie czerwca.

Indyjski popyt na węgiel importowany ucierpiał z uwagi na zwiększoną produkcję krajową w poprzednim miesiącu przy jednoczesnej produkcji energii na zbliżonym poziomie. Ponadto, użytkownicy węgla byli dobrze zaopatrzeni w surowiec przed zbliżającą się porą monsunową. W efekcie odnotowano spadek cen. Indeks CFR na wschodnim wybrzeżu Indii dla surowca o parametrach 4 200 kcal/kg GAR spadł z 72,11 USD/t na początku miesiąca do 61,40 USD/t na koniec czerwca.

Zapotrzebowanie na energię w Japonii pozostawało na niższym poziomie, co przełożyło się na niski popyt na węgiel. Kraj pozostawał dobrze zaopatrzony w ten surowiec. Natomiast odnotowano zwiększone zainteresowanie surowcem pochodzącym z RPA z uwagi na jego konkurencyjne ceny wobec innych tradycyjnych dostawców, w tym Australii.

Na sytuację na rynku węgla w regionie Azja Pacyfik wpływały również warunki panujące w Korei Południowej, która także zmagała się z dużym poziomem zapasów surowca. Ceny węgla wysokogatunkowego spadały tam już od połowy maja. W drugim tygodniu czerwca Indeks CFR Korea Południowa dla surowca 5 800 kcal/kg wyceniony był na 106,17 USD/t i był niższy o 2,26 USD/t niż tydzień wcześniej. Dopiero z końcem miesiąca odnotowano niewielki wzrost indeksu do 108,55 USD/t.

W efekcie ograniczonego popytu na surowiec importowany spadły ceny indonezyjskiego węgla energetycznego. Surowiec o parametrach 4 200 kcal/kg potaniał w połowie czerwca do 52,40 USD/t i był to najniższy wynik od ponad 2 lat. Na spadek cen wpływ miał ograniczony popyt ze strony głównych odbiorców surowca – Indii oraz Chin. W tych drugich odnotowano spadek cen krajowego surowca z uwagi na bardzo duże zapasy. Te spadki są czymś wyjątkowym o tej porze roku, kiedy zazwyczaj rośnie temperatura powietrza, a wraz z nią zapotrzebowanie na energię do chłodzenia. Spadek wartości chińskiej waluty również oddziałuje na zainteresowanie surowcem importowanym.

Sytuacja cenowa nieco poprawiła się wraz z końcem czerwca, kiedy wzrosło zainteresowanie surowcem w obliczu spodziewanych rosnących temperatur na części terytorium Chin. Z końcem miesiąca odnotowano także spadek zapasów w portach chińskich Bohai.

Trudna sytuacja na rynku dotknęła także producentów węgla australijskiego, który wciąż musi konkurować z surowcem z innych źródeł, w tym południowoafrykańskim, rosyjskim i kolumbijskim.

Wysokiej jakości węgiel australijski, kupowany zazwyczaj przez Japonię, Koreę Południową i Tajwan, potaniał w połowie czerwca do 118 USD/t. Z kolei gatunek o nieco niższej kaloryczności, cieszący się zainteresowaniem wśród nabywców w Chinach i Indiach, potaniał do ok. 85 USD/t, tj. o 70% wobec rekordowego poziomu z lipca 2021 r.

Na sytuację na rynku Azji oddziałują także warunki panujące na rynku europejskim. Z uwagi na utrzymujący się w Europie niski popyt na węgiel, część z regionalnych dostawców, w tym Republika Południowej Afryki wraca na rynek pacyficzny. Niskiemu popytowi towarzyszy spadek cen. I tak w pierwszych dwóch tygodniach czerwca notowania indeksu DES ARA spadły do poziomu poniżej 100 USD/t i wynosiły 96 USD/t utrzymując tę wartość do końca miesiąca. Przyczyną tego zjawiska, zdaniem analityków cytowanych przez Argusmedia, są: spowolnienie w przemyśle, spadek popytu na energię i spadek cen gazu, który ogranicza poziom zapotrzebowania na węgiel do produkcji energii. Notuje się również spadek zapasów węgla w portach ARA, gdyż niektórzy z eksporterów podjęli decyzję o przekierowanie surowca do Azji, w tym do Indii, Maroka, Senegalu czy Gwatemali.

Tymczasem ceny węgla z RPA były stosunkowo stabilne przez cały miesiąc, wspierane przez rosnące zainteresowanie ze strony Japonii, przy zmniejszonym popycie w Europie i oscylowały na poziomie ok. 100 USD/t.

Zapasy surowca w porcie Richards Bay na początku czerwca spadły do 2,61 mln ton a następnie wzrosły do 3,2 mln ton na koniec miesiąca. Zbliżający się okres wysokich temperatur na półkuli północnej może się przyczynić do większej dynamiki popytu w nadchodzących miesiącach.

 

Powyższa informacja stanowi podsumowanie przeglądu publikacji prasowych z miesiąca czerwca 2023 r., dotyczących światowego rynku węgla