Style Switcher

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

login menu

Międzynarodowy Rynek Węgla w listopadzie 2023 r.

Rynek węgla w listopadzie cechowała przewaga sprzedających nad kupującymi. Główne indeksy węgla wysokoenergetycznego wykazały w krótkim terminie tendencję spadkową na międzynarodowym rynku spot, niemniej jednak poziomy listopadowych notowań były dalekie od tegorocznych minimów.

Osłabiony europejski import doprowadził do spadku zapasów w portach ARA do poziomu 5,45 mln t w przedostatnim tygodniu listopada. Indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 118,00 USD/t na dzień 24 listopada. Indeks tygodniowy CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 118,10 USD/t na ten dzień, odnotowując spadek o 3,71 USD/t, tj. o 3,05%, a indeks miesięczny CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg spadł o 12,50 USD/t, tj. o 9,18%, osiągając poziom 123,62 USD/t, wg notowań Argus. Ceny węgla o wysokiej wartości opałowej na europejskim rynku importowym w głównej mierze spadały w następstwie niskiego popytu. Wśród pozostałych fundamentalnych czynników, które spychały wycenę rynku CIF ARA na niższe poziomy należałoby wymienić wysoki stopień zapełnienia magazynów gazu w krajach UE czy też niższe ceny gazu. Szansę na ożywienie europejskiego rynku węgla, jak podają niektóre źródła rynkowe, stwarza nadchodzące ochłodzenie w Europie. Niemniej jednak z uwagi na wysokie zapasy węgla w europejskich elektrowniach cieplnych, ożywienie popytu może okazać się zbyt słabe by znacząco wesprzeć ceny. Ponadto mamy do czynienia z wysoką podażą tego surowca na kluczowych rynkach eksportowych.

Zapasy w RBCT wzrosły w przedostatnim tygodniu listopada do najwyższego od siedmiu miesięcy poziomu. tj. 3,6 mln t. Południowoafrykański rynek węgla podążał w analogicznym kierunku co rynek europejski. Indeks dzienny FOB Richards Bay dla NAR 6 000 kcal/kg na dzień 24 listopada osiągnął wartość 112,00 USD/t. Indeks tygodniowy FOB RB dla NAR 6 000 kcal/kg obniżył się o 0,42 USD/t, tj. o 0,38%, osiągając poziom 109,99 USD/t na ten dzień, a indeks miesięczny FOB RB dla NAR 6 000 kcal/kg cechowała największa dynamika zmian, spadł on bowiem o 11,73%, tj. o 15,26 USD/t, osiągając wartość 114,84 USD/t, wg notowań Argus. Rynek południowoafrykańskiego węgla wysokoenergetycznego dosięgnęła przecena w następstwie słabego popytu ze strony krajów europejskich oraz Indii. Aczkolwiek w przedostatnim tygodniu listopada odnotowano wzrost obrotów na tym rynku.

Wycena australijskiego węgla wysokoenergetycznego w listopadzie przedłużyła ruch spadkowy z października, odzwierciedlając światowe trendy. Na dzień 24 listopada indeks tygodniowy FOB Newcastle dla węgla NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 123,68 USD/t, odnotowując spadek o 0,78 USD/t, tj. o 0,63%. Na listopadowe notowania australijskiego węgla wysokoenergetycznego miało bezpośredni wpływ osłabienie popytu na ten surowiec ze strony Indii, czy też krajów północno-wschodniej Azji, które spodziewają się cieplejszej niż zwykle zimy.

Rynek australijskiego węgla wysokoenergetycznego o wartości opałowej NAR 5 800 kcal/kg oraz rynek australijskiego węgla wysokopopiołowego NAR 5 500 kcal/kg również dosięgnęła przecena. Indeks tygodniowy FOB Newcastle dla NAR 5 800 kcal/kg odnotował spadek o 1,52 USD/t, tj. o 1,43%, do poziomu 104,96 USD/t na dzień 24 listopada, a indeks FOB Newcastle dla NAR 5 500 kcal/kg spadł o 0,80%, tj. o 0,75 USD/t, osiągając wartość 93,30 USD/t za ten sam okres, wg notowań Argus.

Wycena tygodniowa węgla wysokopopiołowego NAR 5 500 kcal/kg nabywanego na warunkach CFR South China również spadła, tj. o 0,37 USD/t (0,34%), osiągając poziom 107,45 USD/t na dzień 24 listopada, wg notowań Argus. Chiny obecnie koncentrują się w głównej mierze na uzupełnianiu zapasów węgla niższej jakości. Ich zauważalną aktywność odnotowano na rynku indonezyjskiego węgla o średnim oraz niskim cieple spalania, co doprowadziło do nieznacznych wzrostów cen tych gatunków węgla w przedostatnim tygodniu listopada. Indeks tygodniowy FOB Indonesia dla węgla GAR 5 000 kcal/kg wzrósł o 1,23 USD/t, tj. o 1,56%, do poziomu 80,02 USD/t na dzień 24 listopada, dla węgla GAR 4 200 kcal/kg wzrósł o 0,56 USD/t, tj. o 0,97%, do poziomu 58,53 USD/t na ten dzień, a dla węgla GAR 3 400 kcal/kg wzrósł o 0,06 USD/t, tj. o 0,16%, do poziomu 37,72 USD/t, wg notowań Argus.

Łączne zapasy węgla w chińskich portach położonych nad Morzem Bohai - w tym Qinhuangdao, Caofeidian, Jingtang i Huanghua - osiągnęły poziom 28,6 mln t w dniu 23 listopada. Zapasy te są o jedną trzecią wyższe niż rok wcześniej (21,58 mln t). Zapasy węgla w chińskich elektrowniach również nie są niskie, co dodatkowo osłabia rynek węgla w Państwie Środka oraz jego popyt na ładunki morskie. Łączny stan zapasów węgla w głównych chińskich elektrowniach w połowie listopada przekroczył historyczny wolumen 200 mln t, który jest w stanie pokryć z nawiązką poziom ich miesięcznego zapotrzebowania, jak podaje China Daily. Zbliżająca się fala zimowego popytu na węgiel ze strony Chin, jak zauważa agencja Bloomberg, może nie być taka silna, jak w poprzednich sezonach.

Dodatnia tygodniowa dynamika zmian cen na dzień 24 listopada również pojawiła się na indyjskim rynku importowym węgla o niskim cieple spalania. Wycena Argus węgla GAR 4 200 kcal/kg nabywanego na warunkach CFR z dostawą na zachodnie wybrzeże Indii (West India) wzrosła o 1,23 USD/t, tj. o 1,75%, osiągając wartość 71,50 USD/t, a węgla GAR 4 200 kcal/kg CFR East India o 1,27 USD/t, tj. o 1,82%, osiągając wartość 70,87 USD/t. Ceny węgla GAR 4 200 kcal/kg na rynku ładunków morskich wzmocniła jednak aktywność zakupowa Chin, a nie Indii. W segmencie węgla GAR 4 200 kcal/kg poziomy ofert kierowanych do indyjskich nabywców na warunkach CFR rosły w ślad za wzrostem poziomów ofert kierowanych do chińskich nabywców na warunkach FOB oraz wzrostem stawek za fracht.

W dniu 30 listopada rozpoczął się w ZEA tegoroczny Szczyt Klimatyczny ONZ COP28, który zakończy się 12 grudnia 2023 r. Podczas obecnie trwających debat może dojść do rozstrzygnięć, które będą rzutowały na rozwój rynku paliw kopalnych, w tym węgla. Francja, przykładowo, zamierza przedstawić swój plan dla świata mający na celu wyeliminowanie prywatnych instytucji finansowych z finansowania sektora energetyki węglowej, co w zamyśle ma pomóc w zatrzymaniu ekspansji węgla w krajach rozwijających się Azji. Pomysł Francji zapewne spotka się z uznaniem rozwiniętych gospodarek Zachodu, niemniej jednak na poparcie ze strony Chin czy Indii Francja nie może liczyć. Obecnie ok. 490 GW nowych mocy węglowych na świecie, mniej więcej równych jednej piątej istniejących globalnych mocy, jak podaje Reuters, jest w fazie planowania lub w trakcie budowy, głównie w Indiach oraz Chinach. Kraje te bardziej są zainteresowane rozwiązaniami, które by wsparły rozwój technologii CCUS na skalę przemysłową niż ograniczaniem zużycia węgla. Chiny poczyniły w tym obszarze już pierwsze dyplomatyczne kroki, wznawiając dialog klimatyczny z USA z początkiem listopada. W następstwie bilateralnych rozmów, jak donosi Platts, oba kraje zobowiązały się m.in. do zrealizowania do 2030 r. co najmniej 5 wspólnych projektów dużej skali w zakresie wychwytywania, utylizacji i składowania CO2.

 

Powyższa informacja stanowi podsumowanie przeglądu publikacji prasowych z miesiąca listopada 2023 r., dotyczących światowego rynku węgla