Jak wskazują dane platformy IHS Maritime 360, chiński import węgla w 2014r. był o ok. 11% niższy niż w roku poprzednim, przy czym po 11 miesiącach 2014r. wynosił ok. 290 mln ton. Szacuje się, że średnia cena importowa w 2014r. wyniosła ok. 77,50 USD/t (niższa o ok. 15%). Wpływ na spadek importu miało nie tylko wolniejsze niż w latach poprzednich tempo rozwoju gospodarki chińskiej, ale przede wszystkim ograniczenia importowe wobec węgla, które wprowadził rząd chiński, uzasadniając je koniecznością wspierania krajowych producentów.
Restrykcje wprowadzono w odpowiedzi na wezwania o wsparcie lokalnych producentów węgla, ponoszących straty z powodu nadpodaży i słabego popytu. Już w połowie roku chińskie stowaryzsyeni eproducentw zwróciło się z do władz z propozycją wstrzymania importu wgla o niskiej jakości - o zawartości popiołu powzej 15% i siarki powzej 0,6%. Regulacje najsilniej uderzyły w australijski eksport węgla, który zawiera ok. 23-25% popiołu i 0,8-1% siarki. Wprowadzone obostrzenia idą w parze z podpisanymm przez Chiny porozumieniem o emisji i walką ze smogiem w Pekinie. Równocześnie, by pomóc podnieść ceny, główni chińscy producenci, w tym Shenhua Group, China National Group oraz Datong Coal Mine Group zmniejszyły wydobycie obiecując zredukować je o ok. 10% w 2014r. Wprowadzone ograniczenia importowe mają jednak negatywny wpływ na rynki międzynarodowe, gdyż wprowadzają do obrotu międzynarodowego "uwolnione" z rynku chińskiego nadwyżki węgla, głównie australisjkiego.
Jak poinformowała oficjalna agencja Xinhua, powołując się na raport krajowego zrzeszenia górnictwa węglowego, po 11 miesiącach 2014r. produkcja węgla kamiennego w Chinach w porównaniu do analogicznego okresu 2013r. uległa zmniejszeniu o 2,1%, do poziomu 3,5 mld ton. Szacuje się, że spadek w 2014r. wyniesie ok. 2,5%. Po 11 miesiącach górnictwo uzyskało zysk na poziomie ok. 18 mld USD, choć były on o 44% niższy niż w porównywanlnym okresie 2013r.