Międzynarodowy rynek węgla, mimo trwającego od maja trendu wzrostowego, w sierpniu zaznaczył się wyraźną fluktuacją cen. Sytuacja taka miała miejsce w australijskich portach NEWC, jak i europejskich portach ARA.
Europejskie porty ARA w okresie pierwszych trzech tygodni odnotowywały systematyczny wzrost cen z 57,78 USD/t do 61,35 USD/t, po czym, wskutek wzrostu podaży węgla w tym regionie nastąpił ich przejściowy spadek. Na dzień 26.08 indeks węglowy ARA wyniósł 58,04 USD/t. Średniomiesięczny indeks za sierpień wobec notowań z lipca wzrósł o 3,20 USD/t do 60,20 USD/t CIF ARA. Nietypowe dostawy surowca z Australii do portów europejskich, wskutek niższych kosztów frachtu oraz spadku cen ropy, stały się konkurencją dla węgla importowanego z Kolumbii, RPA czy z Rosji.
W Newcastle, wywołany przez kolejowe związki zawodowe strajk pracowniczy, zakłócił dostawy do australijskich portów i ograniczył podaż powodując wzrost cen, w szczególności dla odbiorców w z obszaru Azji-Pacyfiku. Na przestrzeni 3 tygodni sierpnia indeks NEWC dla węgla energetycznego systematycznie rósł z poziomu 64,66 USD/t do 68,71 USD/t. Jednak w ostatnim tygodniu sierpnia obniżył się nieznacznie do poziomu 66,74 USD/t.
Zwiększenie popytu w Chinach w wyniku rosnącego zużycia energii w tym kraju było drugim czynnikiem, który wpłynął na wzrost cen w obszarze Azji-Pacyfiku. W porównaniu do lipca 2015r. zużycie energii w Chinach wzrosło do 552,3 mld kWh tj. o 8,2% wobec analogicznego okresu w roku ubiegłym. Import węgla energetycznego do Chin zwiększył się o 7,5% w maju i 13,1% w czerwcu br. To znacząca różnica wobec danych zeszłorocznych, kiedy spadek importu węgla do Chin wyniósł aż 34,8%. Ograniczenie produkcji w kraju w połączeniu z zakłóceniami wywołanymi przez gwałtowne opady deszczu w największych regionach wydobywczych tj. Wewnętrznej Mongolii oraz Shanxi, ograniczyły dostępność węgla krajowego na tym rynku. Wielu producentów w tych regionach w efekcie skorzystało z niedogodności wykorzystując nakaz ograniczenia produkcji i podniosło ceny sprzedaży. Według danych statystycznych Chin, wydobycie w tym kraju zmniejszyło się o 2,7% w skali miesiąca tj. do 270 mln ton, natomiast spadek wydobycia w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy wyniósł aż 10%. Cena spot węgla krajowego o wartości kalorycznej NAR 5500 kcal/kg wzrosła o 0,5 juan w ciągu roku do 469,50 CNY/t FOB. Jednocześnie odnotowano spadek zapasów surowca w głównych portach krajowych. Pod koniec sierpnia zapasy węgla w największym chińskim porcie Qiunhunadago spadły do poziomu najniższego w roku - 2,55 mln ton.
Zwiększenie popytu na węgiel importowany do Chin zweryfikował prognozy cen dla rynku Azji-Pacyfiku. Prognoza cen węgla w porcie w Newcastle na 3, 6 i 12 miesięcy wzrosła odpowiednio do 65 USD, 62 USD i 60USD tj. 38% więcej w stosunku do poprzedniej. Zdaniem analityków rynku energetycznego w kolejnych latach kraje takie jak Malezja, Tajlandia, Wietnam czy Japonia staną się rynkami wzrostu dla węgla importowanego, bowiem rozwój energetyki w tych krajach oparty będzie o węgiel. Podczas gdy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy eksport węgla do Chin obniżył się do 15,75 mln ton z 22,83 mln ton, dostawy na rynki Azji Południowowschodniej zwiększają się znacząco. Szacuje się, ze eksport z Australii do Azji Południowowschodniej prawdopodobnie przekroczy rekordowy poziom 2015r. tj. 10,9 mln ton. Tym samym eksport do tego regionu od 2007r. zwiększył się aż o 50%.
Malezja i Tajlandia to dwa największe rynki w Azji Południowowschodniej. Dostawy w czerwcu do Malezji stanowiły ponad połowę wszystkich dostaw w tym regionie, natomiast do Tajlandii aż 22%. Filipiny również odnotowały wzrost importu węgla energetycznego z Australii, który wzrósł o 44% do około 680 tys. ton w okresie styczeń-czerwiec. Z kolei na Filipinach z nowych mocy 18,5 GW – szacuje się, że 4,6 GW będą stanowiły zdolności oparte na węglu. Popyt na węgiel energetyczny importowy do Korei Południowej prawdopodobnie będzie stały w granicach 85-90 mln ton rocznie. Azja Południowowschodnia jest postrzegana jako jasna plama na rynku węgla energetycznego, region ten będzie potrzebował dodatkowych 65 mln ton wysokiej jakości węgla bitumicznego do 2020r.
Z kolei dynamika wzrostu cen węgla w porcie Richards Bay w RPA nie była tak duża jak w europejskich ARA czy australijskich NEWC, przy czym notowania indeksów tygodniowych wahały się od 64,48 USD/t do 67,27 USD/t w ciągu miesiąca. Zwiększenie zainteresowania węglem o parametrach NAR 5500 kcal/kg w RPA nastąpiło dopiero w ostatnim tygodniu sierpnia. Po ustaniu pory monsunowej indyjscy nabywcy skłonni byli zwiększyć zakupy. Indeks węgla o kaloryczności 6 000 kcal/kg w RPA obniżył się w ostatnim tygodniu sierpnia, po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy, o 2,17 USD/t do 65,05 USD/t FOB RB, w wyniku spadku wartości randa wobec dolara, którego kurs obniżył się o około 5%. Mniejsze zainteresowanie węglem z RPA przełożyło się na zwiększenie zainteresowania węglem z Indonezji o niższej wartości kalorycznej tj. 4200 kcal/kg. Jednocześnie był to najtańszy gatunek węgla, który mógł być dostarczony do portów indyjskich na wschodzie kraju w okresie lipiec-sierpień.