Style Switcher

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

login menu

Międzynarodowy Rynek Węgla w październiku 2021 r.

Niewątpliwe pogłębiający się kryzys energetyczny w Chinach, napędza globalny popyt na węgiel, którego cena w październiku na obszarze całego międzynarodowego rynku węgla osiągała nienotowane dotąd progi przekraczające 200 $/t. Sytuacje pogarsza fakt zimowego uzupełniania zapasów na półkuli północnej czemu towarzyszy ograniczona dostępność ładunków spot i dostaw gazu.

Na chińskim rynku węgla doszło do gwałtownego spadku cen, a niepewność cenowa zniechęca do handlu, mimo że zimowe uzupełnianie zapasów w kraju, które zwykle rozpoczyna się w połowie października, powinno już się rozpocząć na dobre. Trwające od września ograniczenie zużycia energii elektrycznej, które poważnie ograniczyło działalność gospodarczą, sprawiło, że zapasy wzrosły, ponieważ elektrownie oszczędzają na przemysłowej produkcji energii z węgla. Niemniej takie działania spowodowały, że 2/3 prowincji w Chinach zmaga się z ograniczeniami w dostawach energii. To wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii Covid 19 na obszarach wydobywczych i spodziewanym nadejściem, zjawiska pogodowego La Nina, które zwykle wywołuje chłodniejszą niż zwykle zimę, może znacząco zmienić perspektywy podaży w Chinach w szczycie sezonowego popytu.

Powrót zainteresowania dostawami spot ze strony południowokoreańskich elektrowni w związku z ograniczonym wolumenem gazu LNG jeszcze bardziej ograniczył dostępność i wzrost ceny węgla w obszarze Azji-Pacyfiku.

Ceny wszystkich gatunków australijskich oferowanych odbiorcom w tej części rynku w październiku poszybowały do nienotowanych wcześniej poziomów. Surowce o parametrach NAR 5 500 oraz NAR 6 000 kcal/kg na początku miesiąca osiągnęły poziom 121,07$/t oraz 204,09 $/t FOB Newcastle, po czym w ostatnim tygodniu, mimo tendencji spadkowej, która pojawiła się w ostatniej dekadzie miesiąca, wyniosły odpowiednio 147,79$/t oraz 197,40 $/t.

Mimo, iż Chiny nadal utrzymują embargo na australijski węgiel, to poważne niedobory energii skłoniły wielu chińskich importerów do składania bardzo konkurencyjnych ofert zakupu na węgiel pozaustralijski, co z kolei wyparło z rynku głównego konsumenta, tj. Indie, które borykają się z poważnymi niedoborami węgla przed spodziewaną falą upałów, przy krytycznie niskich poziomach zapasów. Pogłębiająca się luka cenowa pomiędzy niższymi cenami krajowymi, które ustalane są przez krajowego producenta Coal India, a rekordowymi poziomami cen surowca w imporcie, sprawia, że nabywcy unikają importu, co w konsekwencji będzie prowadzić do jeszcze większych niedoborów energii i tym samym możliwych przerw w dostawie energii.

Z kolei europejski popyt na surowiec w październiku w dalszym ciągu napędzany był rosnącymi cenami gazu w wyniku niskich poziomów w magazynach oraz słabego napływu gazu rurociągami i LNG.

Tygodniowy Indeks CIF ARA dla dostaw fizycznych realizowanych na rynku europejskim, swoje maksimum osiągnął w dniu 15 października, tj. 266,20 $/t, podczas gdy dzienny indeks CIF ARA w trzecim tygodniu października osiągnął poziom aż 301$/t.

Sytuacja na europejskim rynku węgla w październiku była napięta, czemu towarzyszyły kurczące się zapasy surowca.

Według danych Argusmedia, w ostatnim tygodniu miesiąca zapasy w portach ARA spadły do drugiego najniższego poziomu w tym roku. Najnowsze dane pokazują, że zapasy węgla w ARA wyniosły 3,4 mln ton i są o 35 % niższe w skali roku i o 41 % niższe w stosunku do średniej sezonowej z lat 2016-20. Ograniczona dostępność dostaw w opcji spot z Rosji przyczyniała się do trudnej sytuacji w zakresie podaży.

Jednocześnie przy rosnących marżach generacji, poziom konsumpcji węgla w Europie pozostawał na wysokim poziomie. Według danych argus media, średnia dzienna konsumpcja węgla w Niemczech w okresie 1-28 października obniżyła się o 25 % w skali miesiąca i wyniosła 5,9 GWh. Mimo, zwiększenia produkcji energii wiatrowej, która wzrosła o 118% i zmniejszyła zapotrzebowanie na paliw kopalne, to średnia dzienna konsumpcja węgla w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim w Niemczech była wyższa o 27%.

Przy znaczącej przewadze opłacalności produkcji energii z węgla względem gazu, prognoza na pierwszy kwartał 2022 roku oparta o ceny kontraktów terminowych z 28 października, wskazuje, że konsumpcja węgla w Europie pozostanie na wysokim poziomie.

Perspektywy silniejszej konkurencji pomiędzy obszarami Atlantyku i Pacyfiku o dostawy węgla przełożyły się na wzrost cen węgla w RPA, na rynku, który już wcześniej był wspierany przez utrzymujące się problemy z transportem kolejowym. W tygodniowym notowaniu w dniu 15 października indeks RB osiągnął swój najwyższy miesięczny poziom tj. 242$/t

Wzrostom cen w tej części rynku sprzyjały takie czynniki jak: niewielka dostępność węgla w Indiach oraz Chinach oraz zimniejsza niż zwykle pogoda w północno-wschodniej Azji przy zwiększonym prawdopodobieństwie pojawienia się zjawiska pogodowego La Nina.

Informacje z końca miesiąca na temat odprawy celnej australijskiego ładunku o wolumenie 1-2 mln ton w chińskim porcie, mimo obowiązującego zakazu importu, zdaniem analityków obniżą napięcie na rynku krajowym i w dalszej perspektywie zredukują ceny surowca na rynku międzynarodowym.

 

Powyższa informacja stanowi podsumowanie przeglądu publikacji prasowych z miesiąca października 2021 r., dotyczących światowego rynku węgla