Style Switcher

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

login menu

Międzynarodowy rynek węgla - grudzień 2014r.

Ostatni miesiąc 2014 roku, nie przyniósł znaczących zmian dla wszystkich graczy międzynarodowego rynku węgla kamiennego, zarówno po stronie popytu jak i podaży. Europejskie ceny węgla nadal pozostają słabe, po chwilowym wzroście w okresie ostatnich dwóch miesięcy na skutek sezonowego zwiększania zakupów przez nabywców, kiedy ceny w portach ARA przekroczyły poziom 70 $/tonę. Na dzień 28 listopada 2014 roku cena węgla DES ARA wyniosła 75,31$/tonę wobec notowania z 26 grudnia 2014 roku, kiedy spadła do poziomu poniżej 70 $/tonę i wyniosła 69,01 $/tonę, tj. spadek o około 8 %. W wyniku nadpodaży niżej wycenianie są również dostawy na okres luty i marzec. Dostawy na luty wyceniane były na 73,10$/ tonę, podczas gdy cena dostaw na kolejny miesiąc obniżyła się o 0,6 $/tonę i osiągnęła poziom 72,50$/tonę.

W pozostałych dwóch największych światowych terminalach węglowych tj. Richards Bay oraz Newcastle sytuacja również nie zmieniła się znacząco. Jak podają dane platformy Economic Times, cena węgla energetycznego w australijskim Newcastle obniżyła się aż o 27% w ciągu roku i tym samym utrzymała trend spadkowy czwarty rok z rzędu. Na dzień 26 grudnia wyniosła 64,81 $/tonę tj. spadek aż o 20,36 $/tonę wobec poziomu z grudnia 2013 roku, kiedy cena węgla energetycznego ukształtowała się na poziomie 85,17 $/tonę. Jednak zdaniem analityków cena spot węgla energetycznego Newcastle ustabilizuje się w przyszłym roku na poziomie około 76 $/tonę, a następnie wzrośnie do 81 $/tonę w 2016 roku.

Niestety podobna sytuacja dotyczy rynku węgla koksowego, który głownie eksportowany jest z tej części świata. Zdaniem ekspertów obserwowany od dłuższego czasu spadkowy trend cenowy pogłębi się jeszcze bardziej, głównie wskutek nadpodaży oraz z powodu spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego Chin. Kwartalna cena wyznacznikowa, która tradycyjnie ustalana jest przez australijskich producentów węgla i japońskich producentów stali spadała z 330$/tonę w 2011 roku do obowiązującej w pierwszym kwartale 2015 ceny 117$/tonę.

Zdaniem ekspertów ceny na tym poziomie utrzymają się przez cały 2015 rok. A co ważne, zmienia się system kontraktowania sprzedaży węgla koksowego, który do tej pory oparty był o kwartalny benchmark cenowy. Wskutek spadków tych cen producenci australijscy przechodzą na ceny krótkoterminowe, często miesięczne.