Początek nowego roku jest nie tylko okresem podsumowań oraz analiz minionych miesięcy dla ekspertów na międzynarodowym rynku energii, ale także określania prognoz i trendów na najbliższy rok. Analitycy zapowiadają gruntowne zmiany. Nowy sposób na zagwarantowanie energii w szczycie zapotrzebowania polegać będzie na zapewnieniu jak największej ilości tanich źródeł odnawialnych, uzupełnianiu ich bardziej elastycznym potencjałem ze strony popytowej, rodzajem jej magazynowania oraz importem z krajów sąsiednich. Udział tradycyjnej energetyki w miksach energetycznych poszczególnych krajów jest malejący. Należy odchodzić od budowy rynków mocy bazujących na tradycyjnych elektrowniach. Nowe zasady różnią się od poprzedniego systemu budowania mocy energetycznych. W poprzednim systemie zabezpieczano tanią energię z węgla i wody a następnie uzupełniano ją droższą generacją z gazu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat odnawialne źródła energii osiągnęły równowagę kosztową i koszty te są niższe niż koszty energii generowanej ze źródeł konwencjonalnych. Zapowiadany jest jednak spadek wartości inwestycji w sektorze OZE wskutek spadających jednostkowych kosztów technologii, spowolnienia inwestycyjnego na rynkach w Chinach, Japonii oraz Brazylii. Według prognoz dalszy rozwój systemów magazynowania energii wpłynie na wzrost wartości inwestycji w rynek baterii oraz inteligentnych liczników. W 2016 roku Chiny odpowiadały za wzrost światowego potencjału fotowoltaiki. W bieżącym roku Chiny spowolnią swoją ekspansję fotowoltaiczną, choć i tak zainstalują imponujący potencjał fotowoltaiczny o mocy 21 GW. Rosnąć będzie rynek indyjski, który przewiduje instalację systemów fotowoltaicznych o mocy 9 GW. Według szacunków analityków sektor wiatrowy będzie rozwijał się stabilnie, podwoi się potencjał uruchamianych morskich elektrowni wiatrowych w stosunku do roku poprzedniego.
W sektorze lądowych farm wiatrowych nadal najważniejszy będzie rynek chiński. Pomimo optymistycznych zapowiedzi nowego prezydenta USA w zakresie energetyki węglowej, przewiduje się dalsze kurczenie się popytu na węgiel w Stanach Zjednoczonych i wypieranie węgla przez odnawialne źródła energii i gaz. W przypadku USA niskie ceny gazu przyczyniły się do zamknięcia wielu elektrowni węglowych oraz wymiany konwencjonalnych źródeł generacji. W 2017 roku po raz pierwszy w historii sprzedaż samochodów elektrycznych przekroczy liczbę 1 miliona sztuk. Wzrostowi temu sprzyja pojawienie się tańszych modeli, zwiększanie ich zasięgu, ale również coraz wyższa cena ropy na rynku.
Kolejny trend w sektorze energetycznym prognozowany na najbliższe miesiące to przejście w 100% na odnawialne źródła energii przez sektor korporacyjny czyli największe firmy na świecie. Wiąże się to ze wzrostem kontraktów na zakup zielonej energii zawieranych z jej producentami. Google chce osiągnąć ten cel już w tym roku. Eksperci ds. energii spodziewają się w bieżącym roku podtrzymania wzrostu globalnej gospodarki wraz z zachowaniem wytycznych polityki klimatycznej oraz kontynuacją paryskich porozumień. Nadzieją jest stanowisko Chin, które oficjalnie skrytykowały nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych za wypowiedzi negujące globalne ocieplenie oraz jego wezwania do rezygnacji z zawartych w grudniu 2015 roku w Paryżu porozumień klimatycznych.